Papierflieger

Eltern

Ebeveynler icin bilgilendirme

Yapılan aktüel araştırmalara göre göçmen kökenli öğrencilerin ya da yüksek öğrenim görmemiş ebeveynlerin çocukları, okullarında başarılı olmalarına rağmen üniversite veya yüksek okullara gitmekte zorlanıyorlar. Üniversite mentorluk programı „Senkrechtstarter“ tam olarak bu kitleyi hedef almaktadır.

„Senkrechtstarter“ mentorluk programı kapsamında, üniversite yolundaki genç ve yetenekli öğrenciler, burs alan üniversite öğrencileri ya da burs almış kişiler tarafından destekleneceklerdir. Her öğrenci kendi mentoruna sahip olacaktır ve böylece birebir bilgi alma imkanı elde edecektir.

Belirsiz bölüm seçenekleri, ilerideki meslek şansları ve maddi durum göz önüne alındığında öğrenciler üniversite okuyup okumama konusunda kararsız kalmaktadır. Öğrenci bu gibi soruları veya benzeri problemlerin çoğunu mentoru ile konuşup birlikte çözebilmektedir. Ayrıca „Senkrechtstarter“ mentorluk programı öğrencilerin üniversiteleri tanıma ve üniversite hayatını yakından görme fırsatı sağlamaktadır.

Mentorluk programına tek katılım şartı, üniversite okuma isteği ve mentor ile düzenli olarak irtibat halinde olunmasıdır. Programa katılmak, öğrenci için ücretsiz ve hiçbir yükümlülük getirmemektedir.

Burs alan ve burs almış üniversite öğrencileri ve de Konrad-Adenauer-Stiftung vakfı tarafından beraber yürütülen bu program sayesinde ülkemizde eşit eğitim şartları ve birlikte yaşama konusunda önemli bir adım atılmış olmaktadır.

Program hakkında sorularınız için telefon (02241-246-2373) ya da e-posta (senkrechtstarter@kas.de veya kerim.kudo@kas.de) yoluyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.